ارزیابی پدر توانگری مالی جهان از سیستم توانگری مالی صنعت بیمه ایران
1394/09/16
ارزیابی پدر توانگری مالی جهان از سیستم توانگری مالی صنعت بیمه ایران
به عقیده "کارل فان هوله" باید بین سیستم توانگری مالی و سیستم Good Governance یعنی همان حاکمیت خوب و شایسته یک اتصال قوی برقرار شود که یکی از نقاط ضعف سیستم توانگری مالی فعلی ایران این است که این نقطه اتصال کمرنگ است./تکمیل مطالعات "طرح توسعه نظام بیمه ای کشور" در پژوهشکده بیمه مرکزی در دستور کار قرار گرفته است .

به گزارش ریسک نیوز،امیر صفری ،رئیس پژوهشکده بیمه در حاشیه بیست و دومین همایش بیمه و توسعه  در خصوص برنامه های در دست اجرای پژوهشکده بیمه گفت : تکمیل مطالعات "طرح توسعه نظام بیمه ای کشور" در پژوهشکده بیمه مرکزی در دستور کار قرار گرفته است .

وی در تکمیل سخنان خودافزود:این طرح شامل مطالعات و بررسی هایی است که در برخی بخش ها تکمیل شده است و نتایج این مطالعات در کارگروه ها مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.


وی اذعان داشت : پس از بررسی طرح ها در کارگروه های مربوطه ، تهیه برنامه توسعه بیمه ای کشور در پژوهشکده کلید خواهد خورد و در اختیار بیمه مرکزی ، وزارت اقتصاد و شورای راهبردی قرار خواهد گرفت تا برای تصویب ،بررسی و اجرا ابلاغ شود .

صفری در خصوص جزئیات بیشتر این برنامه و فازهای اجرایی اظهار داشت:پژوهشکده برای توسعه نظام بیمه ای کشور سه کارگروه تشکیل داده است که در کارگروه اول ساختار و کارکرد نهاد ناظر، مورد ارزیابی قرار می گیرد و بیشتر به نهاد نظارت یعنی بیمه مرکزی می پردازد و کارکرد های آن را مورد بررسی قرار می دهد، البته وزیر اقتصاد نیز به این موضوع اشاره داشت که بحث تصدی گری باید از فضای حاکمیتی جدا شود و این عمده مطلبی است که این کارگروه بدان می پردازد .

صفری در خصوص کارگروه دیگر گفت: کارگروه دوم به بررسی محتوای نظارت یعنی مقررات می پردازد؛ مقرراتی که نظام بیمه ای کشور را با دنیا سازگار و یا تکمیل می کند و این مقررات پس از تنظیم به دولت یا شورای عالی بیمه برای تصویب ارسال خواهد شد.

وی در خصوص ماموریت کارگروه سوم متذکر شد: کارگروه توسعه بازار بیمه کشور ،شرایط و چگونگی بستر سازی بازار بیمه و تسهیل فضای کسب و کار بیمه گری را بررسی می کند .

 وی در تکمیل سخنان خود به این نکته نیز اشاره کرد و افزود: دو کارگروه دیگر نیز در خصوص بررسی برنامه و مقررات و همچنین بررسی خود برنامه تشکیل می شود که این دو کارگروه  نتایج حاصل آمده در سه کارگروه اول را به مقررات و برنامه کامل و جامع  تبدیل می کنند تا نتایج در قالب برنامه ای یکپارچه و منسجم تجمیع گردد.

رییس پژوهشکده بیمه در ادامه و در پاسخ به سوال ریسک نیوز در خصوص اینکه آیا در بررسی ساختار نهاد ناظر، ترکیب شورای عالی بیمه نیز مورد توجه قرار می گیرد ، اذعان داشت:در بررسی و مطالعات در دست اجرا ، هر چیزی که قابل بررسی باشد در دستور کار قرار می گیرد و ممکن است که بحث بررسی ساختار شورای عالی بیمه نیز زیر ذره بیمه قرار گیرد اما عمدتا نظر این کارگروهها بر بحث تفکیک تصدی گری از نظارت نهاد ناظر متمرکز است چرا که همانطور که جناب وزیر نیز اشاره کردند تفکیک نظارت از اجرا باید در دستور کار قرار گیرد.
 
وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ریسک نیوز مبنی بر پیشنهاد رییس کل بیمه مرکزی در خصوص ایجاد شرکت ملی اتکایی در راستای تفکیک وظایف تصدی گری نهاد ناظر از وظایف حاکمیتی اذعان داشت : در واقع بحثی که جناب رییس کل مطرح می کنند در خصوص ایجاد شرکت ملی اتکایی در راستای تفکیک وظایف نظارتی از اجراست و ممکن است که مطالعات و تحقیقات کارگروههای مطروحه به اینجا برسد که بخش بیمه گری و اتکایی بیمه مرکزی از بخش نظارتی تفکیک شود که البته یک پیشنهاد نیز ایجاد شرکت ملی اتکایی است و چه بسا مطالعات به این مقوله نیز وارد شود و راهکارهای پیشنهادی نیز به نهاد ناظر ارایه گردد.
 
صفری در خصوص پرسش دیگر خبرنگار ما در خصوص اشاره صریح وزیر اقتصاد به جایگاه بیمه ایران در صنعت بیمه نیز تصریح کرد: به هر حال پزوهشکده بیمه و کارگروههای مربوطه از سخنان سیاستگذاران رهنمود حاصل می کند و اگر شرایطی ایجاد شود شاید لازم شود که در خصوص سخنان جناب وزیر در خصوص نقش بیمه ایران نیز مطالعاتی از سوی کارگروهها صورت گیرد.
 
رییس پژوهشکده بیمه در خصوص سوال دیگر ریسک نیوز مبنی بر ارزیابی "کارل فان هوله" که به عنوان پدر توانگری مالی شناخته می شود از سیستم نظارتی ایران عنوان کرد: بنده شخصا در خصوص سیستم توانگری مالی ایران با اقای کارل فان هوله مذاکرات زیادی داشتم و ایشان اذعان دارند که مهمترین ویژگی سیستم موجود این است که مبتنی بر ریسک است و این از اهمیت بسزایی برخوردار است ؛ اما اشکالی که وی بر سیستم توانگری ایران وارد می داند این است که سیستم توانگری باید با سیستم های دیگر بخصوص با Good Governance یا همان حاکمیت خوب و شایسته  ارتباط نزدیکی داشته باشد.
 
وی در ادامه تصریح کرد : به عقیده هوله باید بین سیستم توانگری مالی و سیستم Good Governance یک اتصال قوی برقرار شود و به گفته ایشان یکی از نقاط ضعف سیستم فعلی ایران این است که این نقطه اتصال کمرنگ است که بدون شک این مساله از سوی پژوهشکده مورد بررسی قرار می گیرد و در پژوهش تکمیلی به این اتصال توجه می شود و راه حل های پیشنهادی اشاره می گردد.
نظرات ارسالی
 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:
mihanm.gifbanklogo.jpg
کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت بیمه میهن نمایندگی 2028 می باشد
     همراه:   02122087584

قوانین و مقررات
Copyright (©) 2010 - www.mihanbimeh.com